Psikolojik Sorunlar ve Polikistik Over Sendromu

Dr. Burak Hacıhanefioğlu

polycysticovary.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Hacıhanefioğlu tarafından hazırlanmış olup, telif hakları yasal koruma altına alınmıştır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda anksiyete bozukluğu daha ön planda olmak üzere depresyon ve rahatsızlığın getirdiği kendi bedeniyle barışık olamama şikayetleri sık rastlanan psikiyatrik sorunlardır(1,2,3,4,5,6,7,8,9). Polikistik over sendromu’nda görülen tüylenme artışı, sivilce, saç dökülmesi, adet düzensizliği ve çocuk sahibi olmakta karşılaşılan zorluklar gibi sadece ruhsal dünyayı değil kişinin yaşayış şeklini ve kişiler arası ilişkilerini etkileyen durumlar psikolojik sıkıntıya yol açabilmektedir. Bu da insanları genellikle içe kapanmaya iterken toplumdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.

1-Depresyon keyifsizlik, durgunluk, hayattan zevk alamama, unutkanlık, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, umutsuzluk, suçluluk, cinsel isteksizlik, unutkanlık gibi belirtilerle, bazen de baş ağrısı, mide şikayetleri, uykusuzluk, iştah değişikliği, adet düzeninde değişiklik gibi fiziksel belirtilerle kendisini gösterebilmektedir(1,2,3,5,6,7,8,9).

2-Anksiyete Bozukluğu çeşitli düzeylerde kaygı artışı ve bunun sonucunda yaşanabilen uyku, iştah, bedenin herhangi bir bölgesindeki organ dokularda (mide-barsak, deri, kas-iskelet sistemleri gibi) uyumsuzluk ve şikayetlerin doğmasına yol açabilmektedir(1,2,3,4,6,7,8,9).

3- Erkeklik hormonlarının (testosteron) fazla miktarda üretilmesi ve fazla miktarda üretilen erkeklik hormonların cinsel isteği (libido) belirleyen dihidrotestosteron hormonuna dönüşümü sonucunda cinsel istek (libido) artışı ile birlikte agresif, saldırgan, gergin, sinirli, öfkeli davranış özellikleri ve uyku bozuklukları görülebilmektedir(8,10,11).

Polikistik Over Sendromu’nun tedaviyle kontrol altına alınmasıyla birlikte psikolojik sorunlar genellikle düzelebilmektedir. Ayrıca Polikistik Over Sendromu’ndan bağımsız olarak var olan psikolojik sorunlar da, bu tedaviden olumlu yönde etkilenebilmektedir. Yaşanan psikiyatrik sorunların çözümlenmesine yönelik alınacak profesyonel bir psikiyatrik yardım ve polikistik over Sendromu’nun tedavisi, bir arada bir bütünlük oluşturmaktadır.

Kaynaklar

1-High prevalence of moderate and severe depressive and anxiety symptoms in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis. Cooney LG, Lee I, Sammel MD, Dokras A. Hum Reprod. 2017 May 1;32(5):1075-1091.

2-Anxiety and depression in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis. Barry JA, Kuczmierczyk AR, Hardiman PJ. Hum Reprod. 2011 Sep;26(9):2442-51.

3-Polycystic ovary syndrome and mental disorders: a systematic review and exploratory meta-analysis. Blay SL, Aguiar JV, Passos IC. Neuropsychiatr Dis Treat. 2016 Nov 8;12:2895-2903.

4-Increased prevalence of anxiety symptoms in women with polycystic ovary syndrome: systematic review and meta-analysis. Dokras A, Clifton S, Futterweit W, Wild R. Fertil Steril. 2012 Jan;97(1):225-30.

5-Increased risk for abnormal depression scores in women with polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis. Dokras A, Clifton S, Futterweit W, Wild R. Obstet Gynecol. 2011 Jan;117(1):145-52.

6-Emotional distress is a common risk in women with polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis of 28 studies. Veltman-Verhulst SM, Boivin J, Eijkemans MJ, Fauser BJ. Hum Reprod Update. 2012 Nov-Dec;18(6):638-51.

7-Risk of depression and other mental health disorders in women with polycystic ovary syndrome: a longitudinal study. Kerchner A, Lester W, Stuart SP, Dokras A. Fertil Steril. 2009 Jan;91(1):207-12.

8-Risk of psychiatric disorders following polycystic ovary syndrome: a nationwide population-based cohort study. Hung JH, Hu LY, Tsai SJ, Yang AC, Huang MW, Chen PM, Wang SL, Lu T, Shen CC. PLoS One. 2014 May 9;9(5):e97041.

9-The potential implications of a PCOS diagnosis on a woman’s long-term health using data linkage. Hart R, Doherty DA. J Clin Endocrinol Metab. 2015 Mar;100(3):911-9.

10-Androgens and mood dysfunction in women: comparison of women with polycystic ovarian syndrome to healthy controls. Weiner CL, Primeau M, Ehrmann DA. Psychosom Med. 2004 May-Jun;66(3):356-62.

11-Psychological parameters in the reproductive phenotypes of polycystic ovary syndrome. Moran LJ, Deeks AA, Gibson-Helm ME, Teede HJ. Hum Reprod. 2012 Jul;27(7):2082-8.

Bunlarıda İnceleyin;

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Polikistik Over Sendromu

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Tüylenme Artışı ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Meme Gelişimi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Adet Düzensizliği ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Cinsellik ve Libido

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Sivilce ve Tedavisi

 

 

 

 

Polikistik Over Sendromu’nda Saç Dökülmesi ve Tedavisi