Psikolojik Sorunlar ve Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda anksiyete bozukluğu daha ön planda olmak üzere depresyon ve rahatsızlığın getirdiği kendi bedeniyle barışık olamama şikayetleri sık rastlanan psikiyatrik sorunlardır. Fakat henüz bu sıklığın hormonal düzensizlikten kaynaklanıp, kaynaklanmadığını veya ne düzeyde kaynaklandığını açıklayacak bilgiler elimizde bulunmamaktadır.
Polikistik over sendromu’nda görülen tüylenme artışı, sivilce, saç dökülmesi, adet düzensizliği ve çocuk sahibi olmakta karşılaşılan zorluklar gibi sadece ruhsal dünyayı değil kişinin yaşayış şeklini ve kişiler arası ilişkilerini etkileyen durumlar psikolojik sıkıntıya yol açabilmektedir. Bu da insanları genellikle içe kapanmaya iterken toplumdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu çeşitli düzeylerde kaygı artışı ve bunun sonucunda yaşanabilen uyku, iştah, bedenin herhangi bir bölgesindeki organ dokularda (mide-barsak, deri, kas-iskelet sistemleri gibi) uyumsuzluk ve şikayetlerin doğmasına yol açabilmektedir.

Depresyon keyifsizlik, durgunluk, hayattan zevk alamama, unutkanlık, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, umutsuzluk, suçluluk, cinsel isteksizlik, unutkanlık gibi belirtilerle, bazen de baş ağrısı, mide şikayetleri, uykusuzluk, iştah değişikliği, adet düzeninde değişiklik gibi fiziksel belirtilerle kendisini gösterebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu’nun tedaviyle kontrol altına alınmasıyla birlikte psikolojik sorunlar genellikle düzelebilmektedir. Ayrıca Polikistik Over Sendromu’ndan bağımsız olarak var olan psikolojik sorunlar da, bu tedaviden olumlu yönde etkilenebilmektedir. Yaşanan psikiyatrik sorunların çözümlenmesine yönelik alınacak profesyonel bir psikiyatrik yardım ve polikistik over Sendromu’nun tedavisi, bir arada bir bütünlük oluşturmaktadır.

Check Also

Thyroid Gland Dysfunction and Polycystic Ovary Syndrome

Thyroid gland function should be investigated to diagnose polycystic ovary syndrome. Particularly, it is important …