Polikistik Over Sendromu’nda Menopoz

Ergenlik döneminden itibaren yumurta gelişiminin yavaş olması veya olmaması nedeniyle adet kanaması geciken veya olmayan polikistik over sendromu olan kadınların büyük bir kısmı hormonlarda görülen değişikliklere bağlı olarak yaş ilerledikçe 30 lu yaşların ortalarından itibaren her ay düzenli adet görmeye başlamakta ve hatta 30 lu yaşların ortalarından itibaren daha kolay gebe kalabilmektedirler.
Bir kadının doğumunda yumurtalıklarında yaklaşık 2 milyon yumurta bulunmaktadır. Bir kadın her ay ergenlikten önce 10 bin, ergenlikten sonra ise 1000 yumurta kaybetmektedir. Menopoz yumurtalıklarda yumurta kalmamasıdır. Yumurtalar tarafından üretilen ve yumurta sayısını gösteren Anti-Müllerian Hormon (AMH) miktarı polikistik over sendromu olan kadınlarda olmayanlara göre daha fazladır ve polikistik over sendromu olan kadınlar yaklaşık olarak 2 yıl daha geç menopoza girmektedir.
Menopoz sonrasında yumurtalıklarda erkeklik hormonlarının (testosteron, androstenedion, DHEA-S) üretimi polikistik over sendromu olan kadınlarda diğer kadınlarda olduğu gibi azalmaktadır. Fakat, polikistik over sendromu’nda erkeklik hormonlarının üretiminde azalma olmasına rağmen hala üretiminin normal miktarlardan fazla olması veya miktarları normal olsa bile etkinliklerinin fazla olması nedeniyle tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve saç dökülmesi menopoz sonrasında da görülmeye devam etmektedir.

Check Also

Thyroid Gland Dysfunction and Polycystic Ovary Syndrome

Thyroid gland function should be investigated to diagnose polycystic ovary syndrome. Particularly, it is important …